تاریخچه شلوار جین

عکس مقاله
ارسال شده در شلوار جینمقاله پوشاک جین آرا

شلوار جین از مهمترین تولیدات صنعت پوشاک آمریکا در سال 1873 توسط ژاکوب دیویس و لوی استراوس اختراع شد.

جین نام نوعی پارچه کتانی با بافت راه راه و ضخیم است که به پارچه دنیم نیز شناخته می شود. اگر چه همه گونه لباس از جنس جین وجود دارد، ولی پارچه جین عمدتا برای دوخت شلوار به کار می رود. در ایران در لفظ عوام به “جین”، “لی” هم گفته می شود که در حقیقت لی نام یک نشان تجاری یا برند است. شلوار جین شلوار ساخته شده از پارچه های کتانی زبر هستند. نخستین سازندگان شلوار جین آبی ژاکوب دیویس، کالوین راجرز، و لوی استراوس (لیوایس) در سال 1873 بودند.

جین به چه معناست؟ واژه جین یا جینز از واژه فرانسوی bleu de genes  به معنی (آبی از جنوای ایتالیا) آمده است. جین مبدا فرانسوی و هندی دارد و برای نخستین بار لباس “ملوانان” از این جنس تهیه شد. ولی تنها در دهه 1950 بودکه استفاده از این نوع شلوار ابتدا در میان نوجوانان و سپس در میان همه مردم شایع شد. امروزه آمریکائیان سالانه 14 میلیارد دلار جین خریداری می کنند.

قدیمی ترین مارک های شلوار جین: لی، لیوایز و رانگلر نام دارند. شلوارهای جین معمولا آبی رنگ هستند. این شلوارها با نیل به این رنگ در می آیند. درحالی که تنها چند گرم نیل برای رنگ کردن یک شلوار لارم است، سالانه بیش از 20 میلیون تن نیل در این صنعت مصرف می شود. در پی استقبال شدید مردم از شلوار جین ژاکوب نگران شد که شاید کسی این ایده ماهرانه اش را بدزدد. بنابراین تصمیم گرفت حق امتیاز این کار را به نام خودش ثبت کند. اما از آنجایی که ژاکوب 68 دلاری که برای کارهای اداری لازم بود را نداشت. به عنوان شریک تجاری خود به فکر لوی استراوس افتاد. در سال 1872 طی نامه ای که به لوی استراوس نوشت به او پیشنهاد کرد که حق امتیاز این کار متعلق به هر دو نفرشان باشد. استراوس که یک تاجر خبره بود با دیدن این محصول جدید بلافاصله پیشنهاد ژاکوب را پذیرفت. در بیستم ماه مه سال 1873 این دو نفر حق امتیازی به شماره 121،139 را در آمریکا به نام خو ثبت کردند. این تاریخ امروزه به عنوان تاریخ تولد رسمی بلوجین شناخته شده است. از آنجا که رنگ نیلی به دلیل تیرگی دیرتر کثیف می شد و برای لباس های کار نیز انتخاب بهتری بود.

مهمترین و پرطرف دارترین رنگ در میان مردم بود. لوی استراوس، ژاکوب را به عنوان سرپرست تولید این شلوارهای جدید در شرکت خود استخدام کرد. این شرکت تا سال 1875 به تولیدات خود ادامه داد و دو کارخانه دیگر در سانفرانسیسکو راه اندازی کرد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلمه مورد نظر را بنویسید و Enter بزنید

سبد خرید